اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَهِ وَفی کُلِّ ساعَهٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً.

6:04:32 PM 1398 / 04 / 27
 

 

تعریف پریودنتولوژی

پریودنتولوژی (Periodontology) یک لغت لاتین بوده که شامل سه جزء “Peri” به معنای "اطراف"، “odont” به معنای "دندان" ، و “logy” به معنای "علم شناخت"   می باشد. به عبارتی دیگر پریودنتولوژی علم مربوط به "نسوج اطراف دندان" در شرایط سلامت و بیماری را شامل می شود. این نسوج عبارتند از: لثه، استخوان آلوئل، لیگامان پریودنتال، و سمنتوم (6) . از آنجا که بیماری های لثه و پریودنتال یکی از مهمترین علل از دست رفتن دندان ها می باشد، آموزش صحیح این علم به دانشجویان دندانپزشکی و دندانپزشکان آینده از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

 

جراحی لثه ( Periodontics Dentistry)

پریودانتیکس علم حفظ و نگهداری انساج نگهدارنده دندان است. لثه، استخوان و الیاف عضلانی نگهدارنده دندان‌ها به استخوان‌های اطرافشان جملگی جزو انساج پریو محسوب می شوند. متخصصین جراح لثه با حذف انساج بیمار لثه و اصلاح هندسی استخوان و بافت های مجاور تاج و ریشه دندان‌ها باعث افزایش طول عمر دندان‌ها می شوند. هر چه لثه فردی زودتر تحلیل رود عمر سلامت دندان‌های او کمتر شده و احتمال بی دندانی او چند برابر می‌گردد.

 

ایمپلنت چیست؟

نوعی پروتز است که ثبات خود را از یک قطعه فلزی بنام ”فیکسچر Fixture“ که جراح آن را در استخوان فک بیمار قرار می دهد بدست می آورد.تاج یا روکش روی این قطعه فلزی پس از آنکه خوب به استخوان فک چسبید توسط متخصص پروتز نصب می شود.

 

جراحی دهان وفک و صورت(Oral&MaxilloFacial Surgery)

جراحی دهان و فک و صورت به واقع نزدیک‌ترین رشته به پزشکی در بین علوم دندانپزشکی است. حذف کانون‌های عفونی فعال و مزمن، خارج کردن دندان‌های نهفته و یا اضافی، کمک به رویش دندان‌ها از طریق حذف موانع بافتی و اصلاح روابط استخوانی فک بالا و پایین در کنار جراحی بافت‌های سرطانی از جمله موارد قابل انجام توسط جراحان فک و صورت است.

 

   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر