اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَهِ وَفی کُلِّ ساعَهٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً.

6:02:53 PM 1398 / 04 / 27
 

 

دندانپزشکی ترمیمی(restorative (operative) dentistry)

دندانپزشک متخصص ترمیمی، مسئول حذف پوسیدگی ها، جبران شکستگی ها، رفع نواحی بد رنگ و یا بدشکل در تاج دندان ها می باشد. تاج دندان ها می توانند با مواد همرنگ یا ” کامپوزیت“ و یا مواد فلزی یا ”آمالگام“ ترمیم شوند.به ترمیم تاج دندان در اصطلاح عامه مردم ” پر کردن“ و یا ” Filling“ نیز گفته می شود.

پروتزهای دهان و فک و صورت (Prosthodontic Dentistry)

به هر قطعه مصنوعی و ساخته شده توسط انسان که جایگزین بافت و یا اندام طبیعی از دست رفته بیمار گردد ”پروتز“ می گویند.اگر تعداد معدودی از دندانها از دست رفته و نوسط تعداد معدودی دندان مصنوعی جایگزین شوند به این نوع پروتز ” پارسیلPartial“ یا ”جزیی“ و اگر تمام دندان ها از دست رفته باشند و با یک مجموعه کامل مصنوعی جایگزین شوند به آن پروتز” کامل Complete“ گقته می شود.اگر پروتز ساخته شده به دندان بچسبد و قابل حرکت دادن و بیرون آوردن از دهان توسط بیمار نباشد به آن پروتز ” ثابت Fix” گقته شده و اگر قابل گذاشت و برداشت توسط بیمار باشد به آن پروتز ”متحرک Removable“ می گویند. متخصصین پروتز‌های دندانی فکی قادرند حتی اجزای مختلف صورت بیمار که توسط ضربه یا بیماری از دست رفته باشد را نیز جایگزین نمایند.

   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر