10:13:06 AM 1400 / 04 / 01
 

 

گاز گرفتگی زبان و گونه در کودکان پس از انجام درمانهای دندانپزشکی توام با بی‌حسی:

والدین کودکانی که در مطب دندانپزشکی بی‌حسی موضعی دریافت می‌دارند، باید آگاه باشند که بافت نرم در ناحیه تزریق، برای یک ساعت یا بیشتر بی‌حس خواهد بود. این کودکان باید به دقت تحت نظر باشند تا نتوانند سهواً و عمداً این بافت را گاز بگیرند.

 کودکانی که بی‌حسی فک پایین را برای اعمال ترمیمی معمولی دریافت می دارند، ممکن است لب، زبان یا سطح داخل گونه را گاز بگیرند. گاهی اوقات والدین یک یا دو ساعت بعد از ملاقات دندانپزشکی به مطب تلفن می‌کنند تا آسیب وارده به مخاط دهان کودکشان را اظهار دارند.

اگر این حادثه در طی ملاقات دندانپزشکی روی داده باشد، والدین ممکن است شگفت زده شوند. در تمام موارد کودک ناحیه را جویده است و در نتیجه 24 ساعت بعد در محل زخمی وجود خواهد داشت. معمولاً والدین تصور می‌کنند که علت این زخم، بروز عفونت ناشی از کار دندانپزشک و یا وسایل غیر استریل مطب است که کاملاً اشتباه است و فقط نتیجه عدم مراقبت از کودک در زمان بی‌حس بودن لب و زبان، پس از درمان دندانپزشکی می‌باشد. با این حال، کودک باید در 24 ساعت اول دیده شود. دهانشویه آب نمک وسرم در تمیز نگهداشتن ناحیه کمک خواهدکرد

 

روکش:

یکی از روش‌های درمان دندان‌های پوسیده روکش است که روکش دندان شیری با روکش دندان بزرگسالان تفاوت زیادی دارد.

 در دندان شیری اصرار زیادی روی زیبایی دندان نیست چرا که هدف، حفظ کردن تاج دندان تا زمان افتادن است.

جنس روکش دندان شیری استیل زنگ نزن خیلی نازکی است که تراش زیادی نمی‌خواهد و تا موقع لق شدن و افتادن دندان شیری روی آن می‌ماند.

دندان‌ شیری کودکان که نیاز به عصب کشی دارند طبیعتاً مقدار زیادی از تاج از بین می‌رود و باعث شکستگی در آینده می‌شود بنابراین نیاز به روکش در دندان شیری عصب‌کشی شده احساس می‌شود.

همچنین زمانی که دندان عصب‌کشی نشده باشد اما نیاز به پرکردگی به مقدار زیاد باشد و قسمت زیادی از تاج از بین رفته باشد، پر کردگی دیگر نیاز نیست و با روکش، دندان را ترمیم می‌کنیم.

 افراد معلول که توانمندی لازم برای پاک کردن دندان را ندارند اگر وضعیت دندانی شان بحرانی باشد و نیاز به ترمیم و پرکردگی احساس شود، پرکردگی با روکش انجام می‌شود

.روکش در کودکان برای دندان‌های عقبی انجام می‌شود و از 3 سالگی به بعد این عمل انجام می‌شود چرا که می‌خواهیم این دندانها را تا درآمدن دندان دائمی حفظ کرد تا جا و فضای دندان دائمی از بین نرود

 

شیاربند (Fissure Sealant) :

دندان‌های آسیا (شیری و دائمی) در سطح خود دارای شیارهای باریک و ناهمواری‌هایی هستند که معمولاً بدلیل چسبیدن مواد غذایی و قندی و خوب تمیز نشدن، منجر به پوسیدگی دندان از همین نقاط می‌شود. خصوصاً دندان‌های آسیای اول دائمی یا اصطلاحاً دندان 6 که در حدود 6 سالگی در پشت دندان‌های شیری بیرون می‌آید و مورد غفلت و بی‌توجهی کودک و والدین قرار می‌گیرد و غالباً به عنوان دندان شیری در نظر گرفته می‌شود. شیاربند یک روش مؤثر برای پیشگیری از پوسیدگی زودرس دندان‌های آسیا می‌باشد. بدین شکل که شیارهای عمیق و محل‌هایی از دندان که ممکن است نقاط شروع پوسیدگی باشد با یک ماده مخصوص مسدود و پوشیده می‌شود و تا چند سال روی دندان می‌ماند. این کار نیازی به تراشیدن دندان ندارد و برای کودک بسیار راحت است. انجام شیاربند برای دندان‌های آسیای اول دائمی (حدود 6 سالگی) و آسیای دوم دائمی (حدود 12 سالگی) اکیداً توصیه می‌شود.

فلورایدتراپی

در این روش ابتدا دندانپزشک دندان‌ها را با برس و خمیر مخصوص تمیز می‌کند سپس فلوراید با درصد خیلی بالا و غلیظ را به شکل‌های گوناگونی که وجود دارد مانند ژل، فوم و لاک (وارنیش) روی دندان‌ها قرار می‌دهد و پس از آن نباید دهان را شست و تا یک ساعت هم از خوردن و نوشیدن باید خودداری کرد. انجام فلورایدتراپی از 3 سالگی شروع می‌شود و باید هر 6-3 ماه یکبار تکرار شود تا همواره موثر باقی بماند. لازم به ذکر است که نوع فلوراید مورد استفاده در تاثیر مثبت آن روی دندان‌ها خیلی موثر است. بنابراین انجام فلورایدتراپی باید حتماً با انواع معتبر و معروف فلوراید انجام شود وگرنه انجام آن خیلی تاثیر ندارد.

دندان شیری کودکان :

جوانه های دندان شیری از زمان جنینی آغاز می شود . بنابراین تغذیه و مصرف داروها در زمان بارداری می تواند در ساختار دندان شیری کودک اثر گذار باشد. شروع رویش دندان های شیری از 4 تا 18 ماهگی می باشد. البته دیر یا زود دندان درآوردن کودک جای هیچگونه نگرانی ای ندارد. آخرین دندان های شیری هم در 2 الی 3 سالگی درمی آیند.لثه ی کودک در هنگام رویش دندان دچار التهاب، خارش و احساس فشار می شود. برای اینکه این پروسه ی زمانی برای کودک به آسانی سپری شود میتوان از ژل های مخصوص و وسایل دندانی و همچنین داروهای خوراکی که زیر نظر دندانپزشک تجویز می شوند استفاده نمود. در هر فک کودک نیز باید 10 دندان رشد کند که مجموعا 20 عدد می شود.

فراموش نشود که اولین مراجعه به دندانپزشکی کودکان باید در 2 سالگی انجام شود و چک آپ آن هر 6 ماه یکبار می باشد.

دندانپزشکی کودکان و روش صحیح مسواک زدن

1-       ابتدا به کودک بیاموزید دهانش را با آب بشوید سپس به اندازه یک نخود خمیر دندان را به گونه ای روی مسواک او قرار دهید که خمیر دندان داخل موهای مسواک فرو رود تا از مسواک جدا نشود ، دندانپزشک کودکان.

2-       دندانهای بالا و پایین باید به صورت جداگانه مسواک شود. از آخرین دندان سمت چپ فک بالا عمل مسواک زدن را به کودک بیاموزید. سر مسواک سه دندان را تحت پوشش قرار می دهد. نوک مسواک را در قسمتی که مرز رویش دندان هاست قرارداده و به آن زاویه 45 درجه دهید. سپس با حرکات لرزشی تا 20 ثانیه همان قسمت را مسواک بزنید. بعد از هر چند ثانیه حرکت لرزشی یک بار هم حرکت را به صورت چرخشی انجام دهید تا خرده های مواد غذایی از دندان کودک جدا شود.

3-       حال نوبت به سه دندان بعدی می رسد.

4-       سطح بیرونی دندان ها با حرکت در جهت عقربه های ساعت مسواک زده می شود.

5-       تا این مرحله قسمت های بیرونی کلیه ی دندان های جلو و عقب کودک سه تا سه تا مسواک زده می شود.

6-       در این مرحله بایستی پشت دندان های فک جلو را با مسواک که به صورت عمودی روی دندان قرار میگیرد مسواک کنید. دو تا سه بار با حرکت عقب جلو دندان ها را تمیز کنید.

7-       مرحله ی قبل را برای پشت دندان های پایین نیز تکرار کنید.

8-       مسواک کردن سطح جونده بسیار مهمتر از سایر قسمت ها می باشد. به این دلیل که سطح جونده دارای شیار و فرورفتگی می باشد و مواد غذایی داخل آن قرار می گیرد. بنابراین مسواک را چندین بار به جلو و عقب بکشید تا سطح دندان کاملا تمیز شود.

9-       لازم است در هر مرتبه مسواک زدن سطح زبان را نیز مسواک بزنید. در دفعات اول این کار باعث ایجاد حالت تهوع در کودکتان می شود ولی در دفعات بعدی این حالت رفع خواهد شد.

10-   در پایان کودک باید بیاموزد دهانش را به خوبی شست و شو دهد تا خمیر دندان در دهان کودک باقی نماند.

معمولا هنگامیکه کودک شش ماهه است اولین دندان‌های شیری در دهان او ظاهر می‌شود. رویش بقیه این دندان‌ها تا پایان دو یا سه سالگی طول می‌کشد. تعداد دندان‌های شیری در هر فک ۱۰ عدد و در تمامی دهان ۲۰ عدد است.

 جویدن مواد غذایی تا سن شش سالگی بر عهده دندان‌های شیری است. در این سن دندان‌های دائمی شروع به روئیدن نموده، بتدریج جانشین آنها می‌گردند. بگونه‌ای که در سنین ۱۲ تا ۱۳ سالگی دیگر اثری از دندان‌های شیری نمی‌ماند و تمامی دندانها دائمی است.

 عقیده اکثر افراد این است که دندان‌های شیری به‌خاطر عمر کوتاهشان اهمیت چندانی ندارد و به مراقبت ‌ از آنها نیازی نیست. اما واقعیت غیر از این است.

 اگر دندان شیری زودتر از موقع از دست برود، دندان‌های مجاور به سمت محل خالی دندان حرکت می‌کند و فضای موجود را تنگ می‌کنند، بنابراین رویش دندان دایمی جایگزین در این فضا، دچار مشکل می‌شود.

 متأسفانه بسیاری از پدرها و مادرها فکر می‌کنند که زود خراب شدن دندان‌های شیری و کشیدن آن‌ها مهم نیست چرا که دندان‌های دایمی به جای آن‌ها خواهند رویید. به این ترتیب با عدم مراقبت کافی باعث پوسیدگی زودرس و از دست رفتن آن‌ها می‌شوند که نتیجه آن رویش نابجا یا عدم رویش دندان‌های دایمی زیرین است.

-از خواباندن کودک با بطری و شیردادن شبانه خودداری کنید . زیرا باعث پوسیدگی دندانهای پیشین می شود.

 - بعد از دادن شیر به کودکتان با گاز تمیز دندانهایش را تمیز نمایید.

 - تا یک برنامه غذایی متعادل برای فرزندتان در نظر بگیرید و از دادن مواد قندی و نشاسته ای به کودک در میان وعده ها خودداری نمایید.

 - تا حد امکان کودک را از مصرف تنقلات شیرین بازدارید در صورت مصرف این مواد بلافاصله دندانهای او را بشوئید یا مسواک کنید.

 -بجای استفاده از مواد قندی شیرین از تنقلات مغذی و طبیعی مانند گردو ، کشمش و پسته استفاده کنید.

 - کودک را بطور منظم برای معاینه نزد دندانپزشک ببرید تا از سلامت دندانهای شیری او مطمئن شوبد و برنامه غذایی مناسب و متعادل برای فرزندتان از دندان پزشک کودکان درخواست نمائید.

 - والدین باید توجه داشته باشند که برای رویش بموقع و صحیح دندانهای دائمی ، حفظ دندانهای شیری تا سنی خاص ضروری است.

 - بهداشت دهان کودک همانند بزرگسالان باید بطور مرتب و با کمک و نظارت والدین انجام شود.

 - پوسیدگی در دندانهای شیری در مقایسه با دندانهای دائمی خیلی زودتر به عصب دندان می رسد و ناراحتی و درد ایجاد می کند . بنابراین به محض مشاهده کوچکترین علامتی از پوسیدگی دندان شیری در مقایسه با دندانهای دائمی می رسد باید هر چه زودتر کودک را نزد دندان پزشک ببرید تا دندان شیری ترمیم شود.

 - اگر کودک شما پافشاری برای خریدن آدامس و نوشابه دارد از انواع بدون قند برای آنها خریداری نمائید.

 بررسی های مختلف نشان داده است که تعداد دفعات مصرف مواد قندی و مدت زمان مصرف این مواد مهمتر از مقدار مصرف این مواد در دو نوبت است  . بنابراین با افزایش دفعات مصرف مواد قندی ( انواع شکلات های چسبنده ، شیرینی و غیره) میزان پوسیدگی افزایش می یابد.

 حتماً روزی ۳لیوان شیر بخورید . بجای نوشیدنیهای قنددار از شیر استفاده  نمایید. زیرا کلسیم که یکی از مواد تشکیل دهنده شیر است به استحکام دندانها کمک می کند.

 همچنین والدین می‌توانند از مسواک مخصوص در یک تا ۳ ‌سالگی استفاده کنند باید توجه داشت که در صورت استفاده از خمیردندان از نوع بدون فلوراید استفاده کرد.

 

 

 
 
   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر