9:15:37 AM 1400 / 04 / 01
 
 بیماریهای لثه چیست؟

بیماری لثه شامل تورم ،زخم یا عفونت بافتهای اطراف دندان ها می شوند. بطور کلی 2 شکل اصلی از بیماری لثه وجود دارد
1- ژنژیویت 2- پریودنتیت


  ژنژیویت چیست ؟
ژنژیویت یعنی التهاب لثه ها و هنگا می اتفاق می افتد که لثه های اطراف دندانها بسیار قرمز ومتورم شوند. اغلب لثه های متورم حین مسواک زدن دچار خونریزی می شوند .

 
پریودنتیت چیست ؟
ژنژیویت طولانی مدت می تواند تبدیل به پریودنتیت شود.انواع مختلفی از بیماری پریودنتیت وجود دارد وتمام آنها برروی بافتهای احاطه کننده دندان تأثیر می گذارند. به تدریج که بیماری بدتر می شود استخوان نگه دارنده دندان در فک کاهش می یابد وسبب لقی دندان می شود.اگر این بیماری درمان نشود دندانها نهایتاً ریزش می کنند. در حقیقت بیشتر دندانها در اثر بیماری پریودنتیت از دست می روند تا در اثر پوسیدگی .

 
آیا احتمال دارد که  دچار بیماری لثه شده شویم ؟
بیشتر مردم ممکن است دچار بعضی انواع بیماریهای لثه باشند وعلت اصلی از دست رفتن دندانها در سنین بالا همین می باشد .اگر چه در اکثر مردم بیماری بصورت خیلی کند پیشرفت می کند ومی توان پیشرفت آن را به حدی کند کرد که شما بتوانید بیشتر دندانهای خود را در تمام طول زندگی نگه دارید.

 
علت بیماری لثه چیست ؟
تمام بیماریهای لثه در اثر پلاک میکروبی ایجا د میشوند .پلاک یک لایه باکتریایی است که هر روز روی سطح دندانها ولثه ها تشکیل می شود .بسیاری از باکتریهای موجود در پلاک کاملاً مضر هستند اما فقط تعدادی از آنها نشان داده شده که علت اصلی بیماریهای لثه هستند. جهت جلوگیری ودرمان بیمارهای لثه شما باید اطمینان حاصل کنید که هرروز تمام پلاکها را از سطوح دندانی خود بر می دارید این کار توسط مسواک ونخ زدن انجام می گیرد.

 
چگونه سیگار بر دندانها ولثه ها تأثیر می گذارد ؟
سیگار می تواند بیماری لثه را بدتر کند. در بیمارانی که سیگار می کشند پلاک میکربی بیشتری تشکیل می شود که منجر به بیماری لثه می شوندو لثه ها تحت تأثیر قرار می گیرند چون سیگار سبب کاهش اکسیژن در جریان خون شده ولثه بیمار نمی تواند التیام پیدا کند. سیگار سبب تشکیل پلاک میکروبی بیشتر وپیشرفت سریعتر بیماری لثه نسبت به افراد غیر سیگاری می شود. بیماری لثه هنوز شایعترین علت از دست رفتن دندانها در افراد مسن می باشد .

 
اگر بیماری لثه درمان نشود چه اتفاقی می افتد ؟
متأسفانه بیماریهای لثه بدون درد پیشرفت می کنند به گونه ای که شما متوجه آسیبهای آن نمی شوید. اگر چه گاهی اوقات باکتریها فعال می شوند وسبب زخم لثه های شما می شوند . این حالت می تواند منجر به آبسه لثه ای شود وممکن است چرک از اطراف دندانهای شما نشت کند . بعد از چند سال استخوان احاطه کننده دندانهای شما تحلیل می روند. اگر بیماری برای یک مدت زمان طولانی درمان نشده باقی بماند می تواند درمان را بسیار مشکل کند .

  
اگر بیماری لثه داریم چگونه می توانیم بفهمیم؟
اولین علامت ان خونریزی حین مسواک زدن یا دهان شویه کردن موقع تمیز کردن دندانها می باشد. لثه های شما ممکن است حتی حین غذا خوردن نیز خونریزی کرده ویک مزه بد را در دهان شما بر جای بگذارند.تنفس شما نیز ممکن است نامطبوع شود .

 
چه باید بکنم اگر فکرمی کنم که بیماری لثه دارم؟
اولین کاری که باید انجام دهید ویزیت دندانپزشکتان جهت یک چک آپ کامل دندانها ولثه هایتان می باشد. دندانپزشک می تواند شیار لثه ای اطراف هر دندان را اندازه بگیرد تا اگر هرگونه علامتی از بیماری لثه شروع شده است را ببیند . عکس های رادیوگرافی نیز ممکن است مورد نیاز باشد تا مقدار استخوان از دست رفته را مشاهده کند . این ارزیابی بسیار مهم است چون درمان صحیح را میتوان برای شما تجویز کرد .

 
چه درمانهایی مورد نیاز هستند ؟
دندانپزشک شما معمولاً دندانهای شما را کاملاًتمیز می کند.همچنین به شما طریقه برداشت موفقیت آمیز پلاک را نشان می دهد که چطور تمام سطوح دندانها یتان را بطورکامل ومؤثر تمیز کنید . این روش ممکن است نیاز به جلسات بیشتری با دندانپزشک یا بهداشتکار دهان ودندان داشته باشد

 
چه کارهای دیگری مورد نیاز هستند؟
بعد از آنکه دندانهایتان تمیز شد دندانپزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد تا سطوح ریشه ای دندان های شما را نیز تمیز کند تا مطمئن شود که آخرین پلاک های میکروبی نیز برداشته شدند به این کار" روت پلانینگ" می گویند .ممکن است قبل از شروع درمان ناحیه مورد نظر نیاز به حسی داشته باشد .بعد از آن ممکن است شما تا 48 ساعت مقداری ناراحتی داشته باشید .

 
اگر من قبلاً بیماری لثه داشته ام می توانم مجدداً به آن مبتلا شوم؟
بیماریهای لثه هرگز درمان نمی شوند . اما شما هر چه بیشتر مراقبتهای خانگی که به شما آموزش داده شده را انجام دهید تخریب بیشتر استخوان خیلی آهسته شده وممکن است حتی متوقف شود. اگر چه شما باید مطمئن شوید که هر روز پلاک میکروبی را برمی دارید و حتی برای چک آپ های منظم نزد دندانپزشک خود می روید.
   

جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر