اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَهِ وَفی کُلِّ ساعَهٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً.

11:10:41 AM 1399 / 03 / 11
 
جستجو برای:   جستجو در:  
موارد يافته شده : 20 - صفحه 1 از 2   ::: صفحه جاری :   1  -  2

 

باسلام واحترام

سر مسواک باید متناسب باشد به نحوی که به آسانی دسترسی به تمام نقاط دهان و دندانها و لثه پیدا کند. دسته آن باید بلند و پهن باشد که بتوان آن را به آسانی در دست گرفت.موهای مسواک باید از نایلون نرم و دارای انتهای گرد باشد تا به لثه آسیبی نرساند.


1393 / 03 / 31 

 

باسلام واحترام

کاملاً نه مسواک فقط سه سطح خارجی از پنج سطح دندانها را تمیز می‌کند. برای تمیز کردن سطوح بین دندانی که قابل دسترس مسواک نیست باید از نخ دندان استفاده نمود نخ دندان بقدر کافی باریک است و به آسانی می‌تواند از بین دندانها عبور کرده و پلاک میکروبی را از سطوح بین دندان برطرف نماید. شما باید از نخ دندان جهت تمیز کردن سطوح بین دندانی که قابل دسترس با مسواک نیست استفاده نمائید. دندانپزشک یا بهداشتکار شما نوعی نخ دندانی را که باید استفاده نمائید توصیه خواهد نمود و طرز صحیح استفاده از آنرا توضیح خواهد داد. برای فاصله‌های زیاد بین دندانها بهتر است از نخ دندان سوپرفلاس استفاده نمائید


1393 / 03 / 31 

 

باسلام واحترام

استفاده از نخ دندان یک مرحله مهم از مراقبت‌ دهان و دندان است که اکثر مردم آن را فراموش می‌کنند و وقتی برای آن صرف نمی‌کنند. با استفاده روزانه از نخ دندان شما شانس سال م ماندن دندانها را بالا می‌برید و شانس بیشتری لثه و نسوج اطراف دندان کاهش می‌یابد. استفاده از نخ دندان باعث حذف پلاک میکروبی از سطوح بین دندانی می‌شود و جریان خون لثه را افزایش می‌دهد.


1393 / 03 / 31 

 

باسلام واحترام

حفره پرچرکی است که در داخل یا اطراف ریشه دندان تشکیل می شود. آبسه معمولا بدنبال پوسیدگی دندان ایجاد می شود که بتدریج مینا و عاج را تخریب کرده و به میکروب ها اجازه تهاجم به مغز دندان (پالپ) را می دهد و گاها ممکن است آبسه دندان تشکیل شود.

انواعی از آبسه هم به علت مشکلات پریودنتال (بافت نگهدارنده دندان) ایجاد می شوند.به آنها ابسه پریودنتال گفته می شود.آبسه دندانی می تواند بی نهایت دردناک باشد و ممکن است سبب سست شدن دندان در حفره دندانی شود


1393 / 03 / 31 

 

باسلام واحترام

علائم اصلی آبسه دندان بتدریج ظاهر شده و ممکن است شامل موارد زیر باشد:
1) درد شدید در لمس دندان مبتلا و حین گاز زدن و جویدن
2) سست شدن دندان مبتلا
3) تورم حساس و قرمز رنگ لثه روی ریشه دندان
4) آزاد شدن چرک به داخل دندان


1393 / 03 / 31 

 

باسلام واحترام

اگر آبسه درمان نشود، ممکن است عفونت از دندان به سطح لثه کانال زده و یک تورم دردناک که آبسه دندان نامیده می شود، شکل بگیرد. اگر آبسه دندان بترکد چرک به داخل دهان آزاد شده و درد را کاهش می دهد. اگر عفونت گسترش یابد ممکن است صورت متورم و دردناک شود و گاها تب نیز ایجاد شود. اگر به ابسه دندان مشکوک شدید بایستی هر چه سریع تر با دندانپزشک خود مشورت کنید


1393 / 03 / 31 

 

باسلام واحترام

اگر تا مراجعه به دندانپزشک تاخیر وجود دارد مصرف مسکن ها از قبیل استامینوفن، ایبوپروفن ممکن است کمک کننده باشد. شستشوی دهان با آب نمک ولرم نیز به تسکین درد و ترکیدن ابسه دندان کمک می کند. اگر آبسه دندان بترکد بایستی برای خارج کردن چرک، دهان را با آب نمک ولرم زیاد بشویید


1393 / 03 / 31 

 

باسلام واحترام

هیچ کودکی را نمی‌شود به هیچ دلیلی از لذت‌های دوران شیرین کودکی محروم کرد. حقیقت این است که مواد قندی به خصوص قند‌های ساده مانند آنچه در شکلات، شیرینی و آبمیوه و نوشابه‌ها هستند عامل اصلی پوسیدگی‌های دندانی هستند ولی تنها علت پوسیدگی این مواد غذایی نیستند. ضمنا با تمهیدات مناسب می‌توان حتی از بروز پوسیدگی با این مواد غذایی هم پیشگیری کرد.
مهم این است ترتیب و توالی مصرف مواد قندی مهم‌تر از صرف میزان آن هاست. یعنی اینکه وقتی دندان‌های کودک شما مدت زمان زیادی با مواد قندی مواجه باشد، میزان پوسیدگی بیشتر است. بنابراین آبنبات‌هایی که مدت زمان زیادی در دهان باقی می‌مانند یا شکلات‌های چسبناک بیشتر باعث پوسیدگی می‌شوند. در مورد آدامس‌ها قضیه متناقض است. مواد قندی ادامس‌ها پوسیدگی زاست ولی عمل جویدن آدامس بزاق را افزایش داده و به همراه حرکت دهان و زبان اثر مثبتی در جلوگیری از پوسیدگی دارد.
آدامس‌های با قند‌های ضد پوسیدگی (مثلا آدامس‌های زایلوتول) یا آدامس‌های بدون قند که در بازار با تنوع زیادی به فروش می‌رسند، برای کودک شما پیشنهاد می‌شوند. اگر گذشته و کودکی خود را به یاد بیاوریم، شکلات‌ها و آدامس‌هایی که الان می‌خوریم، هرگز طعم و لذت آن دوران خوب را ندارند! پس کودک خود را از این لذت‌ها محروم نکنیم و در عین حال با نظارت بر مواد غذایی و نحوه مصرف آن‌ها، سلامت و بهداشت دهان و دندان آن‌ها را در اینده تضمین کنیم.


1393 / 03 / 31 

 

باسلام واحترام

بهداشت دهان کودک حتی از قبل از رویش دندان‌ها آغاز می‌شود. بسیاری از والدین نوزادانشان را عادت می‌دهند که با خوردن شیر بخوابند. بعد از رویش دندان‌ها این عادت باعث پوسیده شدن دندان‌های کودک شما می‌شود. چون شیر مدت زیادی در دهان او باقی مانده و دندان‌ها را پوسیده می‌کند. تمیز کردن دهان نوزاد با گاز مرطوب بعد از خوردن شیر و بعد‌ها با مسواک نرم بدون خمیردندان اولین اقدامات بهداشتی دهان و دندان برای نوزاد شماست.


1393 / 03 / 31 

 

باسلام واحترام

قطره آهن عامل خراب شدن دندان‌ها نیست. قطره آهن دارای رنگدانه است و روی نواحی دندانی رنگ آن باقی می‌ماند. برای اینکه این اتفاق نیفتد دهان کودک خود را بعد از مصرف قطره بشویید یا با یک گاز پاک کنید. استفاده از آبمیوه‌ها همراه یا بعد از استفاده از قزره آهن باعث می‌شود که مطمئن شوید که کودک شما قطره آن را دهانش نگه نمی‌دارد و می‌بلعد. در ‌‌نهایت اینکه مطمئن باشید قطره آهن فقط تغییر رنگ ایجاد می‌کند و نه پوسیدگی. ولی این تغییر رنگ‌ها بر روی نواحی از قبل پوسیده بیشتر باقی می‌ماند. بنابراین این اشتباه رایج پیش می‌آید که قطره آهن عامل پوسیدگی بوده است.


1393 / 03 / 31 

  ارسال سوال:

نام:


ایمیل:
   

سوال:
 

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر