اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَهِ وَفی کُلِّ ساعَهٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً.

10:38:23 PM 1397 / 04 / 31
 
اخبار دانشکده

عصب کشی دندان

چرا گاهی مجبوریم دندانمان را عصب‌کشی مجدد کنیم؟

چرا گاهی مجبوریم دندانمان را عصب‌کشی مجدد کنیم؟

عصب‌ کشی مجدد اصطلاحی است که توسط اکثریت مراجعین دندان‌پزشکی و حتی دندان‌پزشکان به صورت مصطلح به کار برده می‌شود. در حالی که در واقعیت این درمان‌ربط چندانی به عصب ندارد و اصطلاح درست «درمان مجدد ریشه» می‌باشد. در پاسخ به مهم‌ترین سوال مراجعان باید گفت که برای یک دندان به دفعات می‌تواند درمان‌ریشه صورت گیرد. درمانی که اول انجام می‌گیرد، درمان‌ریشه (اولیه) یا‌‌ همان عصب‌کشی (به اصطلاح عامه) است. ولی بنا بر دلایل مختلف‌‌ همان دندان ممکن است به ندرت در آینده به درمان مجدد ریشه (عصب‌کشی مجدد) نیاز داشته باشد.

اصولا اگر همه چیز خوب پیش برود، دندان عصب‌کشی شده نباید دوباره به درمان مجدد نیاز داشته باشد. ولی گاهی مواردی پیش می‌آید که شما مجبور می‌شوید دندان عصب‌کشی شده قبلی را درمان مجدد کنید.

اگر درمان قبلی شما دچار مشکل بوده است یا مشکلات درمان قبلی شما در رادیوگرافی‌هایی که بعد از مدت طولانی اخذ شده است خودش را نشان داده است ممکن است دندان شما نیاز به درمان مجدد ریشه داشته باشد

و یا اگر پرکردگی یا روکش دندان شما دچار اشکال شده باشد، برای مدت طولانی شکسته و نشتی بدهد یا اینکه دندانتان از محل دیگری دچار پوسیدگی شده باشد باز هم ممکن است درمان مجدد ریشه برای دندان شما مورد تجویز داشته باشد. به طور کلی تشخیص نیاز به درمان مجدد ریشه نیاز به تجربه و دانش دارد و بهتر است همیشه در این مورد به توصیه و مشاوره‌های دندان‌پزشکتان عمل کنید.

root-canal

مراحل انجام درمان مجدد ریشه ممکن است کمی طولانی‌تر و پیچیده‌تر از عصب‌کشی اولیه ساده باشد. هدف از درمان مجدد برطرف کردن تمام مشکلات قبلی ایجاد شده، باقی مانده و حل نشده است. شناسایی و حل این موارد نیاز به مهارت بالایی دارد. تعداد جلسات و زمان آن‌ها بیشتر است (که بالطبع بر هزینه درمان هم تاثیر می‌گذارد) و شما در بین جلسات درمان و بعد از درمان ممکن است بیشتر از عصب‌کشی ساده، مشکلات و ناراحتی‌های بعد از درمان (مانند درد و تورم) داشته باشید. ولی هیچ کدام از این مشکلات مانعی بر سر اینکه شما دندان خود را با درمان مجدد ریشه نجات دهید و مجبور به کشیدن آن نشوید، ایجاد نمی‌کند! به خاطر داشته باشید وقتی درمان مجدد ریشه برای دندان شما لازم شد، تنها جایگزین درمانی آن، کشیدن دندان و جایگزینی آن با ایمپلنت یا سایر انوع پروتز، (در صورت وجود امکان برای انجام این درمان‌ها) ا ست.

Tags: آبسه, درد, درمان ریشه, عصب‌کشی, عفونت, کانال ریشه

نوشته دکتر علی مرسلی

ساعت : 7:50 -  روز  : یکشنبه  - 18 /  3 / 1393 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :693

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر